WOKINGHAM AND EMMBROOK travel to league leaders Penn and Tylers Green looking to extend their fine run of form to three games unbeaten tomorrow.
After a slow start, Sumas have beaten high-flying Woodley United and drawn away to Bicester Town in recent weeks, but face another tough test.
Penn and Tylers sit top of Hellenic Division One East with eight win and two draws from their 10 matches, conceding just five goals along the way.
But Sumas could jump up to sixth with a win at Elm Road.
Elsewhere, WOODLEY UNITED and FINCHAMPSTEAD will try again to complete their Berks and Bucks Intermediate Cup clash.
The pair were due to meet last Saturday at Finch’s Memorial Ground only for the game to be rained off.
And now the two sides will lock horns at Woodley’s Rivermoor Stadium tomorrow afternoon.
BINFIELD will hope their two month wait for a league win comes to an end when they travel
to Highworth Town tomorrow.
The Moles are unbeaten in three after Grant Kemp’s goal earned them a draw against Oxford City Nomads last week, but they have not won a Hellenic Premier Division match since beating Thatcham Town in September.
And they will have to be at their best to take all three points from fourth placed Highworth.
“I went to watch them the other week and they’re a formidable outfit,” said Binfield boss Roger Herridge.
“They’re big, they’re strong, they’ve got all the right types of players in all the right types of places and they’ve got a real goal threat.
“We’ll have to go down there and be resolute in our defending but I see no reason why we can’t go down there and get some sort of result.”
EVERSLEY AND CALIFORNIA travel to play Dorking in the Combined Counties League while READING are back in Championship action, hosting Burton Albion.
It is a busy week on the rugby scene after many of our sides sat out last weekend.
Scott Steele will make his 50th appearance for LONDON IRISH when they travel to Cornish
Pirates while REDINGENSIANS will be looking to make it seven games unbeaten when they host Canterbury.
BRACKNELL and CROWTHORNE are also in action against Launceston and Didcot respectively.
BRACKNELL BEES face two games again, looking to bounce back from successive losses last weekend.
Lukas Smital’s charges travel to play Sheffield Steeldogs tomorrow before welcoming Guildford Flames to The Hive on Sunday.
SONNING and SOUTH BERKSHIRE have full representatives across the hockey leagues while READING ROCKETS host Leicester Warriors at Bohunt School.
FIXTURES (3pm unless stated) –
Saturday November 19:
FOOTBALL –
Sky Bet Championship
Reading v Burton Albion
Hellenic Premier Division
Highworth Town v Binfield
Berks and Bucks Intermediate Cup
Woodley United v Finchampstead (2pm)
Hellenic Division One East
Penn and Tylers Green v Wokingham and Emmbrook (2.15pm)
Combined Counties Division One
Dorking v Eversley and California
Thames Valley Premier Division
Hurst v Berks County (2pm)
Finchampstead Reserves v Woodley United Reserves (2pm)
RUGBY –
Greene King IPA Championship
Cornish Pirates v London Irish (1pm)
National League 2 South
Redingensians v Canterbury (2pm)
National League 3 South West
Launceston v Bracknell (2.30pm)
Berks, Bucks and Oxon Premier
Didcot v Crowthorne (2.15pm)
ICE HOCKEY –
EPIHL
Sheffield Steeldogs v Bracknell Bees (7.30pm)
HOCKEY –
MBBO Regional 2
Oxford Hawks 3s v Sonning 1s (11.30am)
MBBO Division 1
South Berkshire 1s v Bicester 1s (TBC)
Trysports Premier 1
South Berkshire 1s v Maidenhead 2s (12pm)
Sonning 1s v Oxford 3s (1.30pm)
BASKETBALL –
NBL Division 1
Reading Rockets v Leicester Warriors (6pm)
Sunday November 20:
FOOTBALL –
BBFA Women’s County Trophy
Stony Stratford Town Women v Wokingham and Emmbrook Ladies Pumas (2pm)
ICE HOCKEY –
EPIHL
Bracknell Bees v Guildford Flames (6pm)